07
ژانویه

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک

کابینت یکی از مهمترین اجزای خانه آشپزخانه است که در معماری از اهمیت خاصی برخوداراست و از آن جایی که نقش به سزایی در خانه دارد از جمله پخت و پز و شستشو لذا باید به زیبایی و ساخت فضای کاربردی آن اهمیت ویژه ایی داد.  کابینت آشپزخانه میتواند یکی از مهمترین تجهیزاتی باشد که میتوان به آن اشاره کرد که زیبایی و جذابیت آشپزخانه را دو چندان میکند.ما در این مقاله قصد داریم کابینت کلاسیک را به شما معرفی کنیم.

کابینت کلاسیک یکی از قدیمی ترین  و زیباترین کابینت های آشپزخانه محسوب میشود و هنوز هم اصالت و زیبایی خود را  حفظ کرده است و طرفدار های خاص خودش را هم دارد.

جا دار بودن کابینت های کلاسیک یکی از ویژگی های آن است.  این نوع کابینت با جنس چوب و درب های برجسته که روی آن حکاکی شده است از نمایی سلطنتی برخوردار است.

در کابینتهای چوب کلاسیک  از انواع چوب ها که دارای استحکام و زیبایی خاصی هستند استفاده میشود نظیر چوب بلوط ، چوب گرد،  افرا و راش.

کابینت کلاسیگ
کابینت کلاسیگ

مزایا کابینت کلاسیک:

  • استفاده از هنر های تاریخی و زیبا در کابینت آن را نسبت به دیگر کابینت ها منحصر به فرد کرده است.
  • تنوع رنگی زیاد که جز خصوصیات کابینت کلاسیک است و متناسب با هر سلیقه وجود دارد.
  • امکان اجرا در انواع دکور وجود دارد. و باعث جذابیت زیادی در اکثر آشپزخانه ها می شود.
  • طراحی متناسب ( تناسب در کابینت کلاسیک جز مهمترین مواردی است که سازنده به آن اهمیت میدهد).
  • کل فضای اشپزخانه را پوشش می دهد تا پرتی در فضای آشپزخانه ایجاد نشود و کاملا کل فضای لازم را بپوشاند.

معایب کابینت کلاسیک:

  • هزینه بالا یکی از معایب آن است در واقع کابینت کلاسیک به دلیل مواد استفاده شده در آن و نوع ساختی که دارد از قیمت بالایی برخوردار است.
  • در صورت آسیب دیدن امکان تعمیر و تعویض ندارد
  • مدت زمان مورد نیاز برای ساخت کابینت کلاسیک نسبت به انواع دیگر بیشتر است.
  • نسبت به کابینت های دیگر سختر تمیز میشود.
  • استفاده از مواد اولیه بی کیفیت در آن باعث میشود زود خراب شود همچنین در برابر رطوبت مقاومت کمتری نسبت به دیگر کابینت ها دارد.

انواع کابینت کلاسیک:

کابینت کلاسیک تمام چوب

این کابینت ها از چوب طبیعی ساخته شده اند و مواد بکار رفته در آنها متریال طبیعی است. کابینتهای تمام چوب جزو اصیلترین کابینت ها به شمار میروند. استفاده از چوب طبیعی در بدنه آنها باعث بالارفتن قیمتشان شده و همین علت باعث شده افراد به کابینت های ام دی اف یا طرح چوب روی آورند. مقاومت این نوع کابینت کلاسیک در برار گرما خوب است اما در مقابل رطوبت خراب می شوند به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتری دارند. از ویژگی های خاص کابینت چوبی  عایق بودن  در برابر صدا است که صدا را به طرف خود جذب می کند و باعث می شود صوت با انعکاس کمتری وارد محیط شود.

برای تولید کابینت کلاسیک تمام چوب در بازار ا انواع مختلفی از چوب طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود. که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

کابینت کلاسیگ
کابینت کلاسیگ

کابینت با چوب بلوط

این چوب که به نماد قدرت و استقامت معروف است که در برابر سایش و رطوبت مقاومت زیادی دارد بیشتر برای پارکت قابل استفاده است و رنگ آن قهوه ای روشن تا تیره است. چوب بلوط نیمه سنگین و نیمه سخت است. و بافت درشتی دارد.

کابینت با چوب راش

چوب راش دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در مقابل حشرات و قارچ ها می باشد و نیمه سنگین است

راش را درجنگل های ایران می توان یافت و این چوب به دلیل سختی مناسب بیشترین تقاضا را برای خرید دارد .

کابینت با چوب افرا

درخت افرادر جنگل های شمال ایران بیشتر یافت می شود رنگ چوب آن سفیدمایل به کرم که گاهی به رنگ صدفی نیز میخورد. چوبی سخت و سنگین، سبک و شکننده است. ( این چوب برای خیلی مصارف دیگر  قابل استفاده است مثل صنایع کف پوش ساخت لوازم مهندسی و……)

کابینت با چوب گردو

چوب گردو از بهترین و مهمترین چوب ها به حساب میاید و کاربرد بسیار زیادی دارد این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت است و حتی مقاومت های مکانیکی آن بسیار خوب است. چوب گردو ارزش های بسیار زیادی داراست این چوب بسیار گرانبها ریز بافت و صیقل  پذیر است . رنگ پذیری و قابلیت کنده کاری بسیار بالا دارد. رنگ این چوب خاکستری مایل به قهوه ای تیره با رگه های سیاه است و دارای نقش های بسیار زیبا و نسبتا با دوام است . به دلیل همین دوام علاوه بر کابینت کلاسیک در مصارف دیگر مانند مبل سازی نیز کاربرد دارد.

کابینت کلاسیگ
کابینت کلاسیگ

کابینت نئوکلاسیک

این کابینت در خود کابینت کلاسیک و مدرن را دارد. که جز پر طرفدارترین کابینت ها محسوب می شود که از سادگی و ظرافت کاری خوبی برخوردار است.

یکی از ویژگی های مهم این کابینت  طرح ها و مدل ها خیلی به روز شده آن است. وجود طرح های مدرن در کنار ظرافت کابینت کلاسیک باعث شده زیبایی آن چند برابر شود. همچنین در مورد هزینه این نوع کابینت بسته به این که چه نوع چوب و طرحی به کار میرود و حتی به تعداد قفسه های که در کار  استفاده می شود متفاوت است.

کابینت کلاسیگ
کابینت کلاسیگ

کابینت کلاسیک رومی

دلیل اینکه این کابینت را به عنوان کابینت کلاسیک می شناسند این است که در زراحی این کابینت از هنر رومیان بهره گرفته شده است. به همین دلیل کابینت رومی را کابینت کلاسیک نامگذاری کردند.این نوع کابینت طراحی بسیار شیک و منحصر به فردی دارد این مدل کابینت به فضای آشپزخانه روح و نشاط خاصی میبخشد و اغلب با رنگ های سرد طراحی می شوند. کسانی که علاقه زیادی به این نوع سبک دارندبیشتر از رنگ سفید استفاده می کنند با ترکیب نقره ایی طلایی و با این مدل کابینت از دکوراسیون شیک و بی نظیری در محیط آشپزخانه بهره می برند.

کابینت کلاسیک سفید

این نوع کابینت به دلیل سفید بودن رنگش آرامش خاصی را در محیط آشپزخانه  ایجاد میکند. امروزه این نوع کابینت طرفدار های زیادی دارد و با داشتن طرح های لاکچری و شیک جلوه زیبایی به اشپزخانه می بخشد.

کابینت کلاسیگ
کابینت کلاسیگ